← Back to team overview

sslug-teknik team mailing list archive

Problemer med Kubuntu 11.10

 

Jeg har kørt med Kubuntu 11.10 siden den kom ud, men jeg har (fået) tre problemer som jeg er rimeligt irriteret over:

1) Når jeg sætter et USB-drev i computeren popper den ikke mere op med en action-liste hvor jeg kan vælge hvad der skal gøres. Drevet bliver til gengæld auto-monteret fint; men jeg vil gerne have at den automatisk popper op med vinduet. Det virkede fint i starten og jeg _mindes_ ikke at jeg har pillet ved noget (men man ved jo aldrig). Jeg har efterfølgende prøvet at pille ved "Flytbare enheder" og "Enhedsindstillinger" uden held.

2) Det samme problem med mit digitalkamera. Der popper intet op når jeg sætter det i. Men jeg kan godt tilgå det manuelt.

3) Det er umuligt at tilføje/editere manuelle programmer i menu'en, men det skulle efter sigende være et kendt problem og jeg har da også fundet forskellige workaraound med Google, omend jeg endnu ikke har fundet noget der har virket.

Hvad gør jeg? Re-installation er naturligvis en mulighed, meeen...

Med venlig hilsen Carsten


Follow ups