sslug-teknik team mailing list archive
-
sslug-teknik team
-
Mailing list archive
-
Message #24671
firewall ops samt MASQ
hej folk! 2 spørgsmål.
1: Jeg fik hjælp af en venlig sjæl til hvordan jeg får ip masq til at virke og DET VIRKER NU!!! ..
men derfor er tiden dog også kommet til at tænke lidt over firewall problematikken for jeg har jo ikke lyst til at være en del af et DOS angreb eller mailbombing angreb eller i at min webserver bliver smadret så jeg har brug for endnu en af de der henvisninger i sandsynligvis har givet en million gange.
Nu spørger i jer sikkert hvorfor jeg ikke bare læser HOWTO'en, men sagen er at jeg ikke ved hvilken jeg skal bruge... og så fordi de ofte er ret dårlige til at finde sin målgruppe, for de er for uforståelige for menigmand men for lette hvis man har sat sig rigtigt ind i emnet. Det jeg har brug på nuværende tidspunkt er blot nogle forholdsvist simple skridt til hvordan man sikrer sin RH60 box mod angreb.. så må detaljerne og spidsfindoghederne komme senere :-)
2: De anvisninger jeg fik kunne jeg godt tænke mig skulle implementeres i startup scriptet.. jeg er ganske sikker på at der er en bestemt fil til det, men jeg har glemt hvad den hedder.. Anyone?
På forhånd tak
Arvid
Follow ups