← Back to team overview

sslug-teknik team mailing list archive

Re: Paradox tabeller og Linux

 



E & M Borchorst wrote:

Jeg har i erhvervsmæssigt øjemed, kastet et blik på en programprodukt, der anvender Paradoxtabeller til opbevaring af sine data (ja i lighed med nok en stor del af de tilgængelige programmer er der tale om et produkt udviklet i Delphi 5). I det omfang det skal anvendes stand-alone, er jeg ikke så ked af at skulle afvikle det under Windows, men da jeg indenfor overskuelig tid skal bruge det netværksbaseret, vil det gøre mig ondt at måtte sætte en windowsserver op hvis det kan undgåes. Producenten af programmet har fortalt mig at han for en tid siden har prøvet at anbringe databasen på en Samba server, med katastrofale følger hvad angår konsistens af data. Så vidt jeg kunne forstå var argumentet, at da der ikke er tale om en client-server konstruktion, foretages record-locking'en som en låsning af et 'segment på disken' fremfor af den enkelte record, og at denne foregår anderledes og uhensigtsmæssigt på Samba i forhold til windows (hæng mig ikke op på denne forklaring, den ligger langt udenfor min viden).
Mine spørgsmål er derfor:
Er der noget om snakken. Virker paradox tabeller ganske enkelt ikke under Linux (samba)??

Kan det tænkes at det er en funktionalitet, der er blevet forbedret i en senere version af Samba end den han (producenten) testede??

Kan der tænkes andre mulige løsningesmodeller, som jeg bare ikke har fattet??

Angående det sidste lige en imødegåelse af de mest oplagte svar :)
Nej, jeg tror ikke producenten er klar til at gå over til Kylix (DBExpress, hedder det vidst), og jeg har brug for at han arbejder på andre funktioner på produktet, ikke at han bruger uger på at portering.

ODBC, siger han, giver en for reduceret funktionalitet i sammenligning med BDE (Paradox).

Håber I kan komme med nogle interessante forslag. Jeg ville synes, det kunne være en god måde at få sat en linux-ting op på klinikken.

På forhånd mange tak

Morten Borchorst

Paradox 9 findes også til linux i Corels WPOffice 2000 pakke, men kun på engelsk



Follow ups

References