← Back to team overview

sslug-teknik team mailing list archive

flere udklipsholdere i X

 

hej,

Jeg kunne godt tænke mig at vide om det er muligt at have flere samtidige udklip i X (jeg går ud fra at de er X der implementrer udklipsholder funtionaliteten).

Samtidig ville jeg også gerne have bedre kontrol med hvad der bliver lagt i idklipsholderen.

De følgende eksempler på den funktionalitet jeg efterlyser illustrerer blot hvad jeg mener og er ikke i sig selv særlig svære at leve med. Så jeg søger egentlig ikke specifike løsninger på eksemplerne som sådan.

Eksempel 1 :
Jeg markere noget tekst som jeg gerne vil have omdøgt min Konsol session til at hede - dernæst dobbeltklikker jeg på skal knappen i Konsol (eller bruger menuen) med det resultat at en popup dialog kommer frem med teksten "skal x" markeret - hvorved Konsol har overtrumfet min udvalgte og markerede tekst - STORT ØV (det er som om at Konsol siger f*** you med hensyn til min markerede tekst).
Dette ville kunne løses med flere samtidige uklipsholdere.

Ekempel 2 :
Jeg har merkeret en URL og vil gerne have omdirgeret et vindue/tab imin brovser til den adresse - jeg går til det pågældende vindue i browseren - normalt ville jeg blot have markeret den eksisterene adrese i vinduet og trykket på delete-knappen - men det kan jeg ikke uden at miste den allerede markerede URL - så den enste løsning jeg kender er at positionere corsoren allersidst i adresse felter og så bruge backspace - backspace - backspace - backspace - backspace - backspace - backspace - backspace - backspace - backspace - backspace - backspace - backspace - backspace 
Ikke særligt smart.

I windows har brugeren bedre kontrol over hvornår klipudholderen bliver udfyldt (CTRL-C/CTRL-X) og anvendet (CTRL-V).

Er dette bare noget man må leve med - eller - er der banoget jeg ikke ved (helt usansynligt ;-)

Mvh
Hans Christian

Mvh Hans Christian Studt
Private +45 29 23 54 14
Business +45 36 14 54 14
mailto:hc@xxxxxxxx http://hc.studt.dk


Follow ups