← Back to team overview

sslug-teknik team mailing list archive

Re: HP4 og ikke-A4-papir

 

Michael Kristensen skrev:

Jeg har en HP4-plus med Jetdirect interface koblet på lokalnettet hjemme. På min Mandrake 9.0 med cups, er printeren konfigureret med en socket på port 9100 samt foomatic og ljet4.
Til det meste udskrivning fungerer dette fint.

Problemet ligger i udskrivning af ikke a4-dokumenter. Når jeg udskriver en ps-fil som er i letter-format, stopper printeren (indtil der trykkers på nogle knapper på printeren).

Problemet er at HP's printere er grusomt intelligente og kan forstå det, hvis du i postscript-koden fortæller dem at dokumentet er beregnet til udskrift på transparent a1-papir eller hvad pokker du nu kan finde på.

Den virkelige løsning er nok at gøre som du allerede har prøvet:

Jeg har prøvet 'psresize -Pletter -pA4 in.ps out.ps', men med samme resultat. Nogen der har erfaring med lign.?

Men dernæst lige bruge Perl til at fjerne den kommando i postscript-koden, der fortæller at dokumentet er beregnet til udskrift på "letter"-papir.

Jacob
--
"In space, no-one can press CTRL-ALT-DEL"
                                        -- An Ada programmer



Follow ups

References