Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |
Jesper Krogh skrev:
tryk på m for at få den til at sortere efter hukommelsesforbrug.På min maskine er det nu M der skal trykkes, m slår bare linjerne Mem: og Swap: til og fra.Det må da ellers kaldes en lille men vigtig typo. Men ja, det erselvfølgeligt M der skal bruger.
Tak. Men det er ligesomom det ikke helt giver overblik nok.Jeg prøvede ps -e l og den var god. Den viste at det er "spamd" der bruger løs.
Der er dog noget af uddataene jeg ikke forstår. Hvad betyder lock_p D i den anden linje af dette: [root@www root]# ps -e l|grep spam1 0 6036 1 17 0 30228 2748 schedu S ? 0:00 /usr/bin/spamd -d -c -a -m5 -H 5 99 6113 6036 18 0 847216 448120 lock_p D ? 1:04 /usr/bin/spamd -d -c -a -m5 -H
Hvorfor er der 2 processer og er der andet der er mærkeligt? Gunner -- Aktiv i projektet Gnuskole http://www.gnuskole.dk
Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |