Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |
Mogens Kjaer wrote:
Anders Gnistrup wrote: ..Min lyd understøtter Crystal 4235.cs423x ?Er der nogen der ved hvilket modul jeg skal vælge. Jeg har søgt som bare fanden på google men der kommer ikke en fis i /proc/pci (er grunden at det sidder onboard)Det burde det også gøre, selv om det er onboard. Forklaringen er måske, at det er ISA-onboard? cs423x directoriet ligger i sound/isa directoriet i 2.6.x kernen, så det er måske et ISA "kort"? Mogens
Hej Mogens Det er et onboard isa.Jeg er dog kommet til den konklusion at lyden fra det var elendigt. Så jeg besluttede mig for at købe et nyt PCI Lyd kort. Det var dog ikke det smarteste kort jeg fik købt (et Crystal SB Audigy LS). Heldigvis er der netop kommet support for kortet (d. 23/6 for at det ikke skal være løgn).
Driveren hedder audigyls og ligger under pci/emu10k1.Det er meget nyt hvorfor der ikke er lavet nogen pakke men den kan nås vis CVS. (vigtigt. Læs alsa-drivers/INSTALL omkring intallation fra CVS).
Hilsen Anders
Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |