Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |
Peter Makholm skrev:
Mogens Jæger <mogensjaeger@xxxxxxxxxx> writes:Er der nogen der ved hvor stor trafik telefonen giver målt i Mbit, eller hvordan man kan måle det?Det kommer jo helt an på hvor lang tid man snakker og hvilket codec man bruger.
Ok - min fejl at være alt for upræcis.Jeg er oppe mod en flok hærdede win-brugere, så det der snakkes om er Skype - både kontakten til andre computere, men osså det de kalder Skypeout, altså at min far fra sin computer med et headset, kan ringe til et vilkårligt nummer på det almindelige telefonnet.
iLBC bruger 15kbps og giver en ganske brugbar kvalitet og er vist ganske udbredt i understøttelse. G711 (alaw/ulaw) bruger 64/56kpbs og giver vist nok den bedste kvalitet. Speex bruger nedtil 2-4 kbps, men kvaliteten er ikke så god og der er mindre understøttelse for den.
-- mvh Mogens Jæger
Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |