Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |
Preben Bohn wrote:
Ja den kan du nok også bruge. Der er en forskel på hvordan de to foretager opgraderingen, og der står en udemærket beskrivelse i man apt-get. Jeg har altid brugt upgrade, men det kan også være mangel på viden fra min side ;-)dmu2201 wrote:3) Hvordan opdaterer jeg nemmest til testing/unstable, og hvilke faldgruber kan jeg komme ud for?Ret i din /etc/apt/sources.list og skift alle stable ud med unstable/testing, kald en apt-get update og apt-get upgrade, læn dig tilbage og vent...Skal vel være en dist-upgrade? Det lyder næsten for godt til at være sandt... Kører det bare 100% efter dette, eller skal man _lige_ ind og ændre sin apache conf-fil eller postfix eller...? :-)
Det afhænger meget af hvor gammel din apache og din postfix er. For hvis de to projekter har ændret i deres config måde skal du ændre dem ja. Så vidt jeg ved har Apache ændret i deres config måde, så det skal du nok regne med skal opdateres. Postfix har jeg ikke så stor erfaring med så det tør jeg ikke lige sige.
Kører 100% er sådan en sjov måde at udtrykke det på... Du skal nok regne med at der er nogen programmer der har ændret fx deres config måde, siden du selv skriver at flere programmer er år gamle, men det må du undersøge på de forskellige programmers side.
Claus
Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |