Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |
Hej Thomasder skal tilføjes en option til cdrecord. Jeg har fundet en mægtig god forklaring på :
http://linuxlab.dk/tipsntricks/cdburning Det er desuden lavet nogle ændringer i kernel 2.6.8>= og setiud. Håber at det hjælper.Der er også repporteret nogle fejl med kerne 2.6.8>= og setiud. Jeg har fundet noget på http://isec.pl/vulnerabilities/isec-0017-binfmt_elf.txt.
Jeg har kun læst det kort men jeg tror at jeg har fat i den lange ende. Jeg har forøvrigt brændt en CD under kerne 2.6.9 og som root uden problemer. Hilsen Anders Thomas Dahl Pedersen wrote:
Gert Holtoft wrote:du skal bruge din drevbetegnelse, feks dev=/dev/hdc eller hvor din brænder nu end sidderJeg får nøjagtigt samme fejl, når jeg sætter dev=/dev/hdc. Øv.Men hov: Hvis jeg kører cdrecord som root virker det. Jeg har ellers sat cdrecord op med setuid bit osv: ls -la /usr/bin/cdrecord: -rws--x--- 1 root cdusers 329612 Oct 18 15:56 /usr/bin/cdrecord ..og brugerkontoen er med i cdusers-gruppen. Jeg troede det betød at cdrecord blev udført med root-rettigheder...gør det ikke det? Nu er jeg eneste bruger af maskinen, men jeg syntes alligevel det er klodset, at man skal have root-adgang for at brænde CD'er. Er der nogen der har en pænere løsning?
Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |