← Back to team overview

sslug-teknik team mailing list archive

Re: mythtv og Mandrake 10.1

 

Ivar Madsen wrote:

Nu er det sket, jeg har købt mig et TV-kort, det skulle gerne komme med
posten Onsdag 29/12.

Det er et "Terratec Cinergy 600 SVHS & Video input m. fjernbetjning" der er
rapoteret virke i Linux.

Jeg kan bare ikke finde en "god" HOW-TO til at få MYTH-TV sat op på en
Mandrake 10.1, nogen der kender sådan en?

På http://www.mythtv.org/docs/ kan jeg finde noget om Mandrake 9.0, men det
er jo en oldsag der køre med en tiderliger kerne end den jeg har i min
10.1,,,


Selve opsætningsprocessen er nok tæt på den samme uanset hvilket system du bruger. Hvis du bruger RPM pakker skulle ATrpms være gode at bruge i den sammenhæng, men ellers er det langt fra besværligt at compile selv og installere på den måde. Jeg har ihv fået bedre resultater ved selv at compile, men jeg har også brugt ivtv drivere der blev opdateret noget hurtigere en Axel kunne følge med.

Ellers kan du kigge lidt på www.mythtvportal.com som er en wiki som bl.a. jeg er med til at skrive. Ganske vist er den ikke baseret på hverken Mandrake eller Cinergy TV-kort, men det kan da være den kan hjælpe dig på nogen punkter

Jeg tror grunden til at du ikke kan finde nogen HOW-TO til Mandrake 10.1 er at der er en del der har haft problemer med den og MythTV, af hvad jeg har set på maillister m.v., men det skal nok kunne lade sig gøre :-) Jeg har bl.a. set mange have problemer med "stock" kerner fra RPM pakker, så du skal nok forbederede dig på selv at kompilere en på et tidspunkt, men det er nu heller ikke så slemt.

Ellers skal jeg gerne være behjælpelig så meget jeg nu kan. Jeg har brugt Debian til mit system, men meget er nok generelt. Jeg har ihv et standalone Myth system kørende. Specs: http://www.mythtvportal.com/tiki-index.php?page=CurrentHardwareConfigurations

Hilsen

Claus M. Christiansen


Follow ups

References