← Back to team overview

sslug-teknik team mailing list archive

Re: Problemer med firefox og java (og netbank)

 

Anders Gnistrup wrote:
Hej Alle

Jeg har et problem med min netbank. Hvergang jeg prøver at åbne siden, hvor man logger på crasher firefox. (det har tidligere virket)

terminalen udskriver beskeden:
*** glibc detected *** free(): invalid next size (fast): 0x0861e0d0 ***

Og det er ligemeget om jeg kører det som alm. bruger eller root.
Jeg har prøvet at søge på nettet efter en forklaring men har ikke fundet en løsning udover at der er andre der har samme problem med Acrobat reader,xmms og andre plugins. Jeg har så kigget i about:plugins og der er java rigtigt nok slået til. Det bliver også kørt idet der er en pokkers masse java_vm i listen.

list om systemet
- gentoo (netop opdateret)
- firefox 1.0.7
- java-config -L
[sun-jdk-1.4.2.10] "Sun JDK 1.4.2.10" (/etc/env.d/java/20sun-jdk-1.4.2.10)
[blackdown-jre-1.4.2.03] "Blackdown JRE 1.4.2.03" (/etc/env.d/java/20blackdown-jre-1.4.2.03)
[sun-jdk-1.5.0.06] "Sun JDK 1.5.0.06" (/etc/env.d/java/20sun-jdk-1.5.0.06)
[blackdown-jdk-1.4.2.03] "Blackdown JDK 1.4.2.03" (/etc/env.d/java/20blackdown-jdk-1.4.2.03) * <--- denne er valgt.

Jeg har en ide om at det ikke har noget at gøre med jave men er noget andet fundamentalt. En god forklaring eller en løsning ville dog være rigtig rar.

Det kan godt være et java problem, prøv at skifte java-plugin i Firefox fra blackdown til sun-jdk-1.5.0.06. Eller måske endnu bedre: brug sun jre-1.5.0, som kan hentes til genntoo her: http://mirror.hamakor.org.il/pub/mirrors/gentoo-portage/dev-java/sun-jre-bin/ Nu har jeg ikke Gentoo, men det er noget med en ebuild, som portage kan finde. Fornylig havde et andet SSLUG-medlem et problem med Gentoo, Firefox og Nordea netbank; problemet blev løst med sun jre-1.5.0
Se:
http://www.sslug.dk/emailarkiv/novice/2006_01/msg00273.html

--
Med venlig hilsen

Jørgen Heesche
mailto:heesche@xxxxxxxxxxx
Registered Linux User #401007


References