← Back to team overview

sslug-teknik team mailing list archive

WiFi vil ikke med den nye AP/router

 

Hej NG
Strømforsyningen til min gamle router/AP (D-Link DI-514) døde og tænke at gøre som sids dette skete; at købe en ny og tage strømforsyningen fra den og sætte i den gamle router. DI-514 (802.11b) produceres ikke mere så jeg købte, ligesom sidst, en DI-524 (802.11g/b), men den nyindkøbte model bruger en anden stømforsyning, så nu har jeg været nød til at tage den i brug fremfor at beholde den gamle.

Jeg har kopieret hele setup'et fra den gamle til den nye.
Jeg har kørt den assisterede opsætningsprocedure for netværksinterfaces i Mandriva Control Center (2009.0) igennem, med samme setup som da det forbant sig til den gamle router. Det trådløse net autodetekteres ikke, men hvis jeg manuelt angiver SSID vises forbindelsesforhold.
Alt ser ud til at fungere, men jeg kan ikke få kontakt med noget andet.
wlan0 svarer sig selv på ping, men ingen andre svarer.

Jeg ved ikke om problemerne skyldes at laptoppens wifi kun er 802.11b og routerens AP er 802.11b/g eller om der er noget galt med opsætningen af wifi interfacet på laptoppen.
Enhver form for hjælp og vejledning er meget velkommen.

--
Med venlig hilsen
/Zmit/
RLU # 314205


Follow ups