← Back to team overview

sslug-teknik team mailing list archive

Re: trådløs rounter

 



Jeg tænkte at jeg gerne ville bruge en netbook lidt mere her hjemme, så jeg overvejer at købe mig en trådløs router, som jeg vel burde kunne tilslutte mit Stofa kabelmodem.

Men hvad skal man kigge efter når man skal købe en sådan dims til hjemmebrug?

Kan se at det vrimler med routere med LAN adgang og trådløst access point i diverse af de reklamer som vælter ind ad døren. Men alle de data de giver forstår jeg ikke videre meget af.

Mine krav er at min stationære kan komme på via LAN.
Min netbook (og gæster) kan komme på det trådløse (krypteret naturligvis). Da jeg købte min netbook skiftede jeg det trådløse netkort iden til et Intel kort da de oftest er bedre understøttet i Linux.

Jeg ville gerne kunne kommunikere mellem maskinerne som sidder på indersiden af det netværk som routeren styrer.

(og så skal det helst ikke koste en bondegård...)

Nogen forslag?

/daleif




Det du skal kigge efter ved køb af en router, er hvor mange LAN-porte den har (som regel har de 4), og hvilke krypterinsmuligheder den har.

Udover det skal du kigge på, hvad den trådløse del understøtter. Den skal som minimum understøtte 802.11B, og helst 802.11G, eller 802.11N.

Dette er trådløse standarder, og det er kun bogstavet der viser hvilken version der er tale om. Hvor B er det ældste som stadig bruges, hvor G er det der passer til alle bærbare på markedet, og hvor N er ved at vinde indpas i de danske hjem, selvom det ikke er en godkendt standard.

Den kablede del er der ikke så meget bøvl med, det eneste du skal tænke på er, om routeren har porte nok til alle de enheder der skal tilsluttes via kabel.

Blandt mærker jeg kan anbefale er Netgear (har jeg selv), D-Link og Linksys.

Håber min forklaring hjalp. Spørg endelig hvis der er mere du er i tvivl om, eller hvis der er noget du ikke forstår. :)

Mvh. Nicolas





Follow ups

References