← Back to team overview

sslug-teknik team mailing list archive

Re: Problemer med cpufreq/kernel! ASAP!

 

Jeg ved ikke om det gælder din bærbare, men en del Acer bærbare(incl. min Aspire 1310) har en buggy bios, og især angående cpustyringen. Der findes en patch til powernow-k7. For at finde ud af om du har en sådan bios, så prøv følgende:
modprobe powernow-k7
cat /var/log/dmesg | grep powernow
Se efter om det passer hvad der står. Før end jeg patch'ede min kernel, så sagde den blandt andet at maksimal frekvensen var 989 MHz, men nu siger den rigtig nok 1520 MHz.

# cat /var/log/dmesg | grep powernow
Min : 665 MHz Max : 1662 MHz

Saa det er som det skal vaere!
Jeg har dog proevet at hente den bios, som ligger paa Acer's hjemmeside. Maaske hjaelper det!
Det er kun, hvis jeg siger
echo -n ""665000:1662500:powersave" > /proc/cpufreq
at maskinen laaser fast. Proever jeg at skrive performance i stedet, sker der intet (ok, cpu'en er allerede i performance mode).

Det er lidt traels det her... Haaber den nye bios hjaelper!

Mvh

Anders Misfeldt

P.S Gert, er din patch paa din side ikke ufuldendt? Alle de patches, jeg har fundet paa nettet, er MEGET stoerre end din?! Desuden har vi ikke samme CPU (min er en 2000XP+)

_________________________________________________________________
Få gode tilbud direkte i din mailbox http://jatak.msn.dk