Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |
Johnny Ernst Nielsen wrote:
God dag Jørgen, DIVA kan hverken lide " +FCLASS=0" i INIT2 eller "ATM0" i INIT8 Du kan bruge modemopsætningen i YaST2 til at fjerne +FCLASS-tingenDu er nødt til at redigere /etc/sysconfig/network/ifcfg-ppp0 for at nå INIT8 (YaST2 giver kun adgang til INIT1 & 2). INIT8 skal være tom.Herfter skulle kinternet virke.Hvad FCLASS er for en børge ved jeg ikke, men modemet kan ikke lide den. ATM0 er en kommando der fortæller modemet at det skal slå sin højttaler fra. Men modemet har slet ingen højttaler, og bliver derfor ret fornærmet over at modtage sådan en kommando.
God aften Johnny,Dine anvisninger er fine, nu kan jeg logge ind på get2net. Først havde jeg dog et problem med en connectfejl:
. . pppd[0]: ATZ pppd[0]: OK pppd[0]: --> stdin not read/write and $MODEM not set pppd[0]: Connect script failed Status is: disconnected pppd[0] died: Connect script failed (exit code 8)men det er OK nu, men det står mig ikke helt klart hvorfor; måske var det en reboot der hjalp. Jeg forstår sådan set ikke fejlen, hvordan kan jeg have problemer med stdin?, og hvilken værdi skal $MODEM sættes til, hvis det er nødvendigt at definere den?.
Tak Jørgen
Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |