← Back to team overview

sslug-teknik team mailing list archive

Re: Min maskine slukker

 

Mit bedste bud er strømforsyningen.
Da du rodede med den satte du da noget nyt udstyr ind?

Jeg har selv haft det problem at forsyningen ikke var stor nok hvorfor den pluslig kunne finde på at slukke. Der gik dog noget mindre end 15 minutter.

Da maskinen kører et stykke tid tror jeg ikke på at det er noget med Motherboard eller andet hardware.

Hilsen Anders


Anders Nielsen wrote:

Jeg har et problem med min stationære hjemme-PC, der kører Redhat Linux 9.

Nogen gange slukker den efter at have været tændt i under 5 minutter. Der står intet i /var/log/messages.

Efter den er "auto-slukket" kan man ikke umiddelbart tænde den igen. Hvis man venter cirka 15 minutter kan man dog være heldig at den booter op når man trykker på tænd/sluk-knappen.

Mit umiddelbare bud er at det er hardware relateret og sikkert noget med strømforsyningen. Dioden på motherboardet lyser dog hele tiden. Blæserne på CPU og strømforsyning kører også når man booter op.

Maskinen er cirka 3 år gammel og har virket godt indtil nu. Jeg rodede dog rundt i den for 14 dage siden, og det er sikkert der problemet er opstået.

Er der nogen der har været ude for noget lignende og har et bud på hvad der kan være galt?

Venlig hilsen
 Anders Nielsen



.





Follow ups

References