← Back to team overview

sslug-teknik team mailing list archive

Re: Optimering af filsystem på Samba/Linux til anvendelse som A/V server

 

Henrik Kjær Nielsen wrote:
Tak for Jeres respons.

De filsystem forsøg, som jeg refererer til her, er foretaget lokalt på maskinen - altså uden Samba, netværk og andet, som også har indflydelse på performance. Jeg har dog haft Samba i gang og lavet nogle tilsvarende benchmarks fra en remote maskine via en 1 gigabit forbindelse. Mønsteret er det samme, altså læsning er ikke hurtigere end skrivning, og ved flere brugere dykker læseperformance drastisk.

Jeg vil gerne eksperimentere med forskellige filsystemer på et lidt senere tidspunkt, men lige nu vil jeg allerhelst "have styr" på readahead mekanismen, dvs. kunne ændre parametre og se/måle effekten af dem. For mig at se handler det om at læse store portioner data ad gangen, idet man da lettere vil kunne servicere mange brugere. Lige nu (med 128 kB readahead formoder jeg) ser det ud som om at filsystemet anvender al sin tid på at cykle rundt på disken fremfor at læse data så snart der er mere end én bruger.

Så kan I fortælle mig hvordan jeg styrer readahead og hvordan jeg med sikkerhed kan konstatere, hvilken værdi der p.t. anvendes. Som jeg skrev i mit første indlæg, så viser iostat ingen ændring, selvom jeg ændrer readahead vha hdparm.

Henrik

Hvilke parametre har du sat via hdparm?

--
Venlig Hilsen (Best Regards)
stud. med. Rune Tønnesen


References