Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |
Jørn J. Hansen skrev:
Hej! Jeg er løbet ind i et forvirrende problem: En Fijutsi-Siemens pc, 2 1/2 år gammel har fået bundkort skiftet 3X.
1.gang: Netkort defekt 2.gang: Harddisk defekt. Bundkort blev samtidigt skiftet. 3.gang: USB virker ikke. Alt repareret på garanti.
Indmaden er følgende: Pentium 4 2,4GHz, MB: Msi 6585 Ram:Samsung 512MB Skærmkort: Nvidia Geforced Mx440 AGP 8x Cyper brænder, JLMS DVD-rom.
Da jeg første gang installerede Linux på den, begyndte et eller andet at larme efter at den var startet op efter nyinstallation.(Ikke fordi jeg vil anklage Linux for at have ødelagt noget.)
Fandt ud af at det var strømforsyningens ventilator. Eter den tid genstartede den i spil, så jeg troede grafikkortet var i styker.
Tog et andet grafikkort Ati Radeon 9200, ligeledes AGP fra pc med A/S Rock bundkort og proppede det i. Da det også opførte sig underligt satte jeg det tilbage i den maskine jeg havde taget det fra.
Nu begyndte dennes psu også at larme. Tog psu'en ud og bemærkede at det ikke kun var blæseren der vibrerede men også selve kølepladerne mens køleren ikke var tilsluttet. Det er lidt indviklet. Har Fijutsi pc'en ødelagt Ati grafikkortet, hvorpå Ati-kortet har ødelagt psu'en i den anden pc?
Her er Spændingen på A/S Rock bundkortVcore 1.670V +3.30V 3.437+5.00V 5.222 +12.00V 12.645 Er der nogen der har en ide?
Mvh - Jørn
Tak for responsen!Hvor meget skal jeg skifte ud i Fujitsu'en for at undgå at ødelægge de nye ting jeg putter i? Psu og grafikkort selvfølgelig, men også bundkort? Hvad ødelægger hvad?
Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |