← Back to team overview

sslug-teknik team mailing list archive

Re: Software raid og USB/FW diske?

 

Preben Bohn wrote:
Det jeg er bange for er at kernen slet ikke vil opdage at disken er stået af; den vil måske bare læse forkerte data, og hvordan ved RAID'en så hvilke data fra de to diske der er korrekte?

Som jeg forstår det understøtter de fleste USB/FW<->IDE bridges kun de allermest nødvendige kommandoer, men da jeg ikke ved hvad der skal til for at detektere en fejlende disk er det svært for mig at vide om et RAID-setup overhovedet vil virke... :-/

Hvis kernen ikke kan detektere på den ene eller anden måde at disken fejler, er der for mit vedkommende ingen grund til at køre RAID.

Yes, hverken div. SCSI utils eller SMART ser ud til at virke på USB/Firewire pga. at interfaces ikke understøtter at man i Linux mounter tingene under SCSI laget - hvilket IMHO ozze er en ret nørdet metode.

--
Kind regards,
Mogens Valentin


2.6.12 rocks. I love the Conservative governor (not Arnold)..
  -- bird603568, on linuxquestions.org



Follow ups

References