Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |
Torben Andersen skrev:
Du burde uden problemer kunne ændre slocate på FC9 til en anden gruppe, ved at rette gruppe id i /etc/group til et ledig id. Inden gruppe id 21bruges igen skal du søge systemet igennem for filer med gruppeid 21og ændre det til den nye gruppe id for slocate.Hej, Tak for hurtig feedback til newbie spørgsmål. Jeg var ikke klar over, at den mapper brugere og grupper over i et tal. Jeg har derfor et problem: På min FC9 server er: Bruger maint: 501 Gruppe pcb: 502 På min solaris boks er: Bruger maint: 200 Gruppe pcb: 21 Jeg vil være ked af at ændre på Solaris bokse, idet de er mange og her og nu kan køre produktion. Jeg kunne ændre på id på serveren, men har her det problem, at id 21 er brugt af "slocate:21:x:" (/etc/group). Jeg kender ikke det store til denne verden... kan jeg: 1. Ændre gruppe id for slocate ? 2. Ændre id for bruger "maint" og gruppe "pcb"? 3. Kan jeg gøre dette uden at genstarte??
find / -group 21 -exec chgrp slocate {} \; Herefter skulle du uden problemer kunne give pcb id 21 på FC9.Samme operation kan gøres for bruger maint, skift id i /etc/passwd find oprindelig id og ændre til ny
find / -user 502 -exec chown maint {} \;Jeg er flere gange løbet ind i samme problem når jeg har blande Linux og Solaris. Og da Solaris kørte produktion har det betydet at jeg måtte ændre på Linux hver gang en ny maskine blev installeret.
Jeg kan ikke se at NIS vil have løst problemet, da de id'er der var problemer med som standart allerede var brugt efter installationen af Linux.
At man ved installationen af Solaris oprettede en gruppe, som sjovt nok også havde id 21, og som alle brugere havde som default gav problemer mange år fremover.
MVH Jesper Thorup Nielsen
Thread Previous • Date Previous • Date Next • Thread Next |